Aktualności

Wycieczki naukowe kształcą. Klasa IH w Instytucie Fizyki PK i w Instytucie Matematyki UP

22.05.2011
Wycieczki naukowe kształcą. Klasa IH w Instytucie Fizyki PK i w Instytucie Matematyki UP 1
Dnia 19 maja 2011roku klasa IH wraz z opiekunami profesor Anną Kłusek i profesorem Tomaszem Lysym uczestniczyła w wykładach naukowych i pokazach doświadczeń fizycznych na dwóch uczelniach: Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki i Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej. Dyrektor Instytutu Fizyki WFMiIS PK w ramach realizowanego projektu: „Wzmocnienie znaczenia PK w kształceniu przedmiotów ścisłych i propagowaniu wiedzy technicznej w regionie” zaproponował pokazy dośw

Dnia 19 maja 2011roku klasa IH wraz z opiekunami profesor Anną Kłusek i profesorem Tomaszem Lysym uczestniczyła w wykładach naukowych i pokazach doświadczeń fizycznych na dwóch uczelniach: Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki i Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej. Dyrektor Instytutu Fizyki WFMiIS PK w ramach realizowanego projektu: „Wzmocnienie znaczenia PK w kształceniu przedmiotów ścisłych i propagowaniu wiedzy technicznej w regionie” zaproponował pokazy doświadczeń fizycznych wraz z ich wyjaśnieniem teoretycznym. Przewodnikiem i organizatorem dnia naukowego na PK był dr Piotr Fornal.


Wyjazd stał się dla młodzieży również okazją do zobaczenia zabytkowego Pałacu Królewskiego w Łobzowie (XIV w. ),   w którym mieści się Instytut Fizyki Politechniki Krakowskiej.

Wykład rozpoczął dr Andrzej Osak od przedstawienia krótkiej historii wydziału i prezentacji dotyczącej możliwości studiowania na nim. Był on też sposobnością do powtórzenia i usystematyzowania wiedzy zdobytej na lekcjach fizyki w szkole. Wszystkie teoretyczne zagadnienia zostały przez prowadzącego zobrazowane bardzo ciekawymi pokazami. Dr A. Osak i inż. J. Szlachta przygotowali zestaw kilkunastu ciekawych doświadczeń fizycznych związanych z zasadami dynamiki Newtona, zasadą zachowania pędu, momentu pędu, prawem Archimedesa, a także z zagadnieniami związanymi z bryłą sztywną. Każdego z uczestników zaciekawiło inne doświadczenie. Po zakończonych pokazach mieliśmy możliwość zwiedzić Instytut Fizyki, a zwłaszcza Zespół Laboratoriów Dydaktycznych. Uczniowie mogli w ten sposób zapoznać się z charakterem studiów na kierunku fizyka techniczna, informatyka stosowana i matematyka, które prowadzi wydział fizyki PK. W ramach popularyzacji matematyki i kontaktów ze szkolnictwem oddziału krakowskiego PTM uczestniczyliśmy w wykładzie dr. Stanisława Siuduta: „O pewnych nierównościach” na Uniwersytecie Pedagogicznym. Wykład ten był kolejnym ważnym celem naszej wycieczki naukowej. Po krótkim wstępie zapoznaliśmy się z prezentacją, w której przedstawione zostały dowody dla nierówności między średnimi. W wystąpieniu dr S. Siudut omówił ciekawe zależności oraz podstawowe własności czterech średnich- arytmetycznej, harmonicznej, kwadratowej oraz geometrycznej. Dowody dla średnich wykładowca rozpoczął dla n=2 a następnie dla dowolnego „n” korzystając z nierówności Cauchyego i własności działań na potęgach. Wydaje się, że dowodzenie zależności dla średnich nie należało do najłatwiejszych. Jednak podanie i rozwiązanie kilku przykładowych zadań na zastosowanie omawianych średnich , dotyczyło to zadań z pogranicza fizyki, jak również finansów i bankowości oraz zadań optymalizacyjnych z geometrii i stereometrii, wyjaśniło młodym słuchaczom sensowność omawianego tematu w praktycznym zastosowaniu do rozwiązywania problemów z otaczającego nas codziennego życia. Na zakończenie wykładowca pokazał publikacje w języku angielskim dotyczące innowacyjnych metod dowodzenia kolejnych nierówności. Wycieczka naukowa do Krakowa przyniosła wiele korzyści; poznaliśmy istotę dowodzenia twierdzeń, mieliśmy okazję do analizy zadań z wykładowcą, a doświadczenia fizyczne na długo zapadną w pamięć i pozwolą przypomnieć sobie i usystematyzować wiadomości z fizyki poznane na zajęciach. Nauczyliśmy się, że matematyka potrafi zaskakiwać.

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.