Tradycja

Bogata tradycja

Tradycje naszej szkoły sięgają 1817 roku. Po reorganizacji w 1938 roku w 6-klasowe gimnazjum i 2-klasowe liceum została ona nazwana Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego.Okupacja niemiecka zamknęła podwoje szkolne dla uczniów, zakazała szkoły polskiej. Nauczania na poziomie gimnazjalnym jednak nie przerwano, odbywało się ono nielegalnie. Bohaterami tych niebezpiecznych działań byli 33 profesorowie, a najbardziej zasłużeni z nich to: Emil Język, Piotr Galas, Zdzisław Zajączkowski, Urszula Niwińska.
Od 1948 roku szkoła funkcjonuje jako 4-klasowe Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego. Wydała wielu wybitnych absolwentów. Uczyli w niej zdolni, z prawdziwego zdarzenia pedagodzy i patrioci. Poświęcenie się absolwentów i nauczycieli dla Ojczyzny i oddanie dla Niej nawet życia dokumentują dwie tablice wmurowane w ściany westibulu gmachu szkolnego: z roku 1927 po I wojnie światowej oraz wojnie polsko - bolszewickiej i z roku 1961 po latach okupacji hitlerowskiej - ufundowana przez Stowarzyszenie Bochniaków.

 

Dziś w naszej szkole łączymy bogatą historyczą tradycje z teraźniejszością.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.