Aktualności

Wycieczka klasy 1c

28.11.2010
Dnia 23 listopada uczniowie klasy 1c pod opieką pani profesor Paproty i pani profesor Kutschery udali się na wycieczkę do Krakowa w celach naukowych.      
Dnia 23 listopada uczniowie klasy 1c pod opieką pani profesor Paproty i pani profesor Kutschery udali się na wycieczkę do Krakowa w celach naukowych.


     
Najpierw odwiedziliśmy wydział Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Ilgardenowicza. Podzieleni na trzy grupy mieliśmy okazję zobaczyć mikroskop elektronowy transmisyjny. Pod niemal osiemnastotysięcznym powiększeniem oglądaliśmy   preparat   z tkanki mięśniowej sportowca. Natomiast dzięki mikroskopowi elektronowemu skaningowemu widzieliśmy oko muchy oraz otwornice. Dzięki pracownikom UJ dowiedzieliśmy się o podstawowych różnicach między mikroskopami oraz   o żmudnej procedurze przygotowywania preparatu mikroskopowego. Zgłodniali nie tylko wiedzy, udaliśmy się do McDonalda , co przygotowało nas na dalszy etap wyprawy.

Drugim z miejsc, które odwiedziliśmy było Muzeum Farmacji przy ulicy Floriańskiej.
Powstało ono z inicjatywy dr Stanisława Pronia w 1946 roku.   Muzeum mieści się w kamienicy zbudowanej w XV wieku, stad też gotyckie piwnice, renesansowe portale czy fresk na ścianie przedstawiający stylizowany w pastelowych barwach ogród.    
W salach ekspozycyjnych mieliśmy okazję oglądać przedmioty od prasy laboratoryjnej, poprzez meble apteczne, po różnego rodzaju zioła lecznicze. Zgromadzone są   tu także wyposażenia aptek klasztornych.  
Z pewnością kontrowersje wzbudziły   w nas zioła lecznicze i ich skuteczność, m.in. tabletki wielorazowego użycia czy znana z „Harry’ego Potter’a ‘’ mandragora.
Wycieczka umożliwiła nam poznanie historii farmacji. Dowiedzieliśmy się jak funkcjonowały i były wyposażone dawne apteki.
Poznaliśmy sposoby przygotowywania leków,   a nawet sami mieliśmy okazję wyrobić   plastelinowe     pigułki. Na uwagę zasługuje także pokój poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi. Był to farmaceuta, który jako pierwszy na świecie wydestylował naftę i skonstruował lampę naftową.
Na ścianach czy klatkach schodowych mogliśmy oglądać portrety i rzeźby patronów farmacji np. Higieji, a także cenniejsze dyplomy nadane farmaceutom polskim.
Wycieczka do muzeum przybliżyła nam historię polskiej   farmacji. Z pewnością dokładnie przedstawiła pracę farmaceutów i zachęciła tych z nas, którzy   rozważali podjęcie się takowej pracy.      


Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.