W dniu 25. III. 2025r w naszej szkole odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych (International Masterclasses, Hands on Particle Physics)
prowadzone przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN z Krakowa.
Wydarzenie corocznie jest organizowane przez Instytut we współpracy z International Particle Physics Outreach Group (IPPOG) i Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN) dla uczniów szkół średnich.
Program warsztatów obejmował wykłady popularnonaukowe i analizę danych w grupach ( 2-3 osobowych). Uczestnicy podczas wykładów zapoznali się z podstawami fizyki cząstek elementarnych oraz metodami współczesnych badań. Po wykładach był czas na samodzielną analizę danych z eksperymentu "Belle II" na zderzaczu SuperKEKB z Japonii. Podczas wideokonferencji w j. angielskim dzieliliśmy się spostrzeżeniami z innymi uczestnikami ( z Włoch i USA ) i wirtualnie zwiedzaliśmy ośrodek badawczy z Japonii. Na zakończenie odbył się Quiz międzynarodowy. Nasza grupa ku naszej wielkiej radości osiągnęła lepszy wynik niż grupa z Padwy.
Wykłady prowadzili: dr Jarosław Wiechczyński oraz dr Karol Adamczyk, dzięki uprzejmości dr hab. Andrzeja Bożek uczniowie mogli skorzystać z symulacji 3D i okularów VR by zobaczyć wizualizację zderzeń w eksperymencie.
Od wielu lat corocznie uczestniczyliśmy w tego typu wydarzeniu ( na AGH, w VLO, w ZS w Tarnowie), w tym roku po raz pierwszy odbyły się u nas. Uczestnikami byli uczniowie kl. 1b, 2b, 1h, 2h, 3h, oraz gościnnie uczniowie z ZSnr1. Uczniowie otrzymają certyfikaty udziału w wydarzeniu.
Bardzo serdecznie dziękujemy dr hab. Krzysztofowi Woźniak, który zajmuje się organizacją tych wydarzeń i czuwał nad tym by wszystko przebiegło zgodnie z planem.
A.K.-B.
"SuperKEKB zderza pozytony i elektrony przyspieszane w 3-kilometrowym tunelu. Akcelerator został uruchomiony w 2018 roku i naukowcy ciągle pracują nad zwiększaniem jego jasności. Profesor Alan Schwartz i jego studenci z University of Cincinnati zaprojektowali i zbudowali jeden z detektorów akceleratora. To krok milowy w projektowaniu akceleratorów. SuperKEKB wykorzystuje architekturę tzw. „nano strumieni”. W technice tej strumienie cząstek są ściskane wzdłuż osi pionowej, dzięki czemu są bardzo cienkie, wyjaśnia Schwartz. To pierwszy na świecie akcelerator, który korzysta z tej techniki."
Zachęcamy wszystkich by zapoznali się czym zajmuje się IFJ :
Więcej na temat