04.10.2011 klasy I „a” pod opieką prof. Anny Kłusek i prof. Agnieszki Krawczyk, oraz I „c” pod opieką prof. Doroty Kocjan i prof. Teresy Chełmeckiej brały udział w wycieczce naukowej do Krakowa. Celem wjazdu kl. I „ a” był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema a kl. I „c” Muzeum Farmacji, w godzinach popołudniowych wspólnym punktem programu stał się dla młodzieży tych klas pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych na Wydziale Chemii UJ.
Ogród Doświadczeń to plenerowa wystawa edukacyjna mająca przybliżyć zwiedzającym istotę zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie. Mogliśmy bez ograniczeń przeprowadzać eksperymenty pod fachowym okiem instruktora – przewodnika dbającego o fachowe objaśnianie zaobserwowanych zjawisk i postawionych wniosków.
Ogród Doświadczeń to plenerowa ekspozycja około pięćdziesięciu stanowisk edukacyjnych usytuowana w wydzielonej części Krakowskiego Parku Lotników Polskich.
Wśród parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, co nie mniej ważne, bawić tak, by przyswajanie wiedzy i refleksja nad prawami natury stała się przyjemnością, niezależnie od wieku.
Stanowiska edukacyjne na których wykonywaliśmy osobiście doświadczenia dotyczyły m. in. ruchu, równowagi, przyspieszenia, rezonansu, doznań wzrokowych i słuchowych. Wśród eksponatów są zegar słoneczny, kompas, model układu słonecznego, model atomu, próbki minerałów, kalejdoskopy, zwierciadła o zmiennej krzywiźnie, pryzmat, siatka dyfrakcyjna, dzwony, rury głosowe, kołyska Newtona, platformy równowagowe, magiczna szpula, kiwaczki, wiry wodne, nurek Kartezjusza i wiele innych. Samodzielnie mogliśmy wywołać wir wodny, rozszczepić światło, wywołać gongiem wyraźnie odczuwalną falę dźwiękową, własnym ciałem tworzyć obrazy w kalejdoskopie lub nadać wiadomość za pomocą akustycznego telegrafu.
Zwiedzając Muzeum Farmacji mieszczące się w kamienicy przy ul. Floriańskiej, uczniowie kl. I „c” mieli okazje oglądnąć przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza, naczynia apteczne pochodzące z różnych okresów historii, meble z dawnych aptek klasztornych, jak również elementy wystroju dawnych aptek. W muzeum znajdują się również portrety i cenniejsze dyplomy nadane polskim farmaceutom przez uniwersytety krajowe i zagraniczne. Duże zainteresowanie wzbudziła ekspozycja suszonych ziół, znajdująca się na strychu krakowskiego muzeum.
Uczniowie uczestniczyli również w pokazie doświadczeń chemicznych w ramach „Spotkań z ciekawą chemią”. Pokazy te prowadzone są przez pracowników Zakładu Dydaktyki Nauczania Chemii Wydziału Chemii UJ. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak probówkę można przekształcić w armatę,
co stanie się z żelowym misiem wrzuconym do stopionego silnego utleniacza czy jakie mogą być efekty reakcji oscylacyjnych.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.