Aktualności

Spotkanie z przedstawicielami banku dawców szpiku kostego

13.10.2011
Spotkanie z przedstawicielami banku dawców szpiku kostego 1
13 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Wzięli w nim udział zainteresowani uczniowie oraz członkowie Honorowego Klubu Krwiodawstwa. Tematem spotkania była Rejestracja Niespokrewnionych Dawców Szpiku oraz Honorowe Krwiodawstwo. Uczestnicy spotkanie dowiedzieli się kto może przystąpić do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku, jak odbywa się rekrutacja i pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych. Również b

13 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Wzięli w nim udział zainteresowani uczniowie oraz członkowie Honorowego Klubu Krwiodawstwa. Tematem spotkania była Rejestracja Niespokrewnionych Dawców Szpiku oraz Honorowe Krwiodawstwo. Uczestnicy spotkanie dowiedzieli się kto może przystąpić do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku, jak odbywa się rekrutacja i pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych. Również bardzo dokładnie objaśniono jak przygotować się do honorowego oddania krwi, jakie przywileje związane są z krwiodawstwem oraz kto i jak często może oddawać krew.


Pamiętajmy! Zarówno szpiku, jak i krwi nie da się wyprodukować, dlatego im więcej Dawców, tym większa szansa na uratowanie życia drugiej osobie. Uczniowie mogli zadać pytania dotyczące Rejestracji Niespokrewnionych Dawców oraz Honorowego Krwiodawstwa, dzięki czemu wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Liczymy, że wielu z nas zdecyduje się na Rejestracje jako dawca szpiku oraz weźmie udział Dniu Krwiodawstwa, którą organizuje 14 listopada w naszej szkole HKK.

 

Jak można zostać dawcą szpiku?

 

1. Wypełnić Ankietę Stanu Zdrowia Dawcy Szpiku, podpisać Deklaracji przystąpienia do Rejestru, Karty Poltransplantu oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

 

2. Oddanie próbki krwi (ok.l0 ml z żyły) w celu wykonania wstępnych badań antygenów HLA. Do badań można być po małym, nietłustym posiłku. Należy mieć przy sobie dowód osobisty.

 

3. Wymagane warunki: wiek 18-50 lat, dobry stan zdrowia oraz odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji: świadomy dawca - na takim nam najbardziej zależy - z jednej strony pragnie pomóc osobom chorym, ale z drugiej strony sam rezygnuje z przystąpienia do Rejestru, jeżeli ewentualne oddanie szpiku wiązałoby się ze zwiększonym ryzykiem dla zdrowia przyszłego biorcy lub samego dawcy. Ewentualne oddanie szpiku jest honorowe, czyli bezpłatne.

 

W jaki sposób pobiera się komórki krwiotwórcze do transplantacji?

 

a) Pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej Najczęściej stosowana metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, polega na użyciu separatora komórkowego w warunkach ambulatoryjnych, który z jednej żyły dawcy pobiera krew małymi porcjami, oddziela komórki macierzyste i zwraca pozostałą krew do drugiej żyły dawcy.

 

b) Pobranie szpiku kostnego W szczególnych przypadkach dawca może zostać poproszony o oddanie szpiku poprzez nakłucie kości miednicy. Zabieg wykonuje się w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym.

 

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.rckik.krakow.pl/

 

Justyna Durak

 

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.