Alojzy Nalepa urodził się 8 maja 1872 roku w Grybowie, pochodził z rodziny rzemieślniczej. Tam ukończył szkołę podstawową, natomiast gimnazjum – w Nowym Sączu. Studia podjął w Tarnowskim Seminarium Duchownym, gdzie 30 VI 1895 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Ignacego Łobosa. Początkowo, przez dwa lata, pracował jako wikary w Limanowej. W 1897 r. został katechetą w I Gimnazjum w Tarnowie, a także prefektem, a od 1901 roku wicerektorem, Seminarium Duchownego.
W 1903 roku został przeniesiony do Bochni, gdzie od 23 III 1903 roku pełnił obowiązki prefekta Bursy gimnazjalnej im. A. Mickiewicza w Bochni i katechety w bocheńskim Gimnazjum.
W 1908 r. założył uczniowskie Koło Eucharystyczne, które miało na celu dokształcanie uczniów, pogłębianie ich wiedzy humanistycznej, przy równoczesnym wychowaniu w duchu religijnym. W działalności Koła mieściły się także, organizowane przez księdza, wycieczki krajoznawcze.
Kiedy wybuchła I wojna światowa wielu uczniów gimnazjalnych ochotniczo zgłosiło się na front. Spośród nich, wychowankowie Bursy, za których losy ksiądz Nalepa czuł się osobiście odpowiedzialny.
Po zakończeniu działań wojennych był inicjatorem i współfundatorem figury Serca Pana Jezusa znajdującej się w ogrodzie Bursy. Inskrypcja umieszczona na postumencie brzmi: " W podzięce za opiekę w latach wojny światowej 1914 – 1920 i za powstanie Polski”.
Po wycofaniu się wojsk rosyjskich, w 1915 roku, ks. prefekt Nalepa wraz drugim katechetą gimnazjalnym – ks. Pawlusem oraz z profesorami: Bielczykiem, Fischerem, Nowakiem, Tułeckim i Wilczyńskim podjęli starania o wznowienie nauki.
Po wojnie ksiądz Nalepa przez wiele lat aktywnie działał w tzw. Pomocy Koleżeńskiej – organizacji, mającej za zadanie wspieranie ubogich uczniów poprzez: udzielanie zapomóg stałych lub chwilowych w formie ubrań lub lekarstw, opłacania wiktu lub stancji, dbanie o higieniczne i odpowiednie pod względem moralnym stancje, wypożyczanie podręczników szkolnych oraz zajmowanie się lekcjami.
Działała też wtedy w Gimnazjum tzw. Kuchnia amerykańska, której celem było dożywianie najbiedniejszych uczniów. Zajmował się tym komitet złożony z profesorów: ks. Nalepy, P. Galasa i St. Serwina.
Założone w 1908 r. Kółko Eucharystyczne działało także po zakończeniu I wojny światowej. W tym też czasie ksiądz Nalepa założył w Bochni Związek Niewiast Katolickich, przekształcony z czasem w Katolicki Związek Polek. Instytucja ta w swoich zadaniach przewidywała działalność charytatywną, choć głównym jej celem było „rozszerzenie pracy kobiet nad społecznym odrodzeniem kraju na podstawie zasad katolickich”. Właśnie praca charytatywna i dobroczynność stały się znamiennymi cechami działalności księdza Alojzego Nalepy.
Zmarł 16 stycznia 1928 roku w 56 roku życia i 33 kapłaństwa.
Zgodnie z jego życzeniem został pochowany na cmentarzu komunalnym w Bochni, w zwykłej, ziemnej mogile. Wkrótce jednak rodzice jego wychowanków na własny koszt postawili na mogile księdza prefekta skromny pomnik z inskrypcją: „ Za pieczę ojcowską nad dziećmi naszymi wieczną światłością niech obdarzy Bóg.”