Aktualności

Muzeum Auschwitz-Birkenau

28.03.2010
W dniu 24 marca 2010r. klasy 3a, 3c, 3d, 3h i 3i uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Opiekę sprawowali: mgr R.Paprota, mgr P.Romaniszyn, mgr M.Szymkowska, mgr J.Korta, mgr A.Biernat, mgr E.Rydz, mgr M.Kwiatek i mgr M.Mucha.
W dniu 24 marca 2010r. klasy 3a, 3c, 3d, 3h i 3i uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Opiekę sprawowali: mgr R.Paprota, mgr P.Romaniszyn, mgr M.Szymkowska, mgr J.Korta, mgr A.Biernat, mgr E.Rydz, mgr M.Kwiatek i mgr M.Mucha.


Na początku zwiedziliśmy dawny obóz macierzysty. Prowadzi do niego brama z cynicznym napisem „Arbeit macht frei”, przez którą codziennie więźniowie wyruszali do pracy. Warto dodać, że w historii obozu żaden więzień nie został uwolniony za solidną pracę. Daje się odczuć atmosferę strachu, mimo że wieże wartownicze nie straszą już bronią maszynową, nie słychać stukotu butów esesmańskich i drewniaków ani nawoływań wartowników. Tabliczki z napisem „Halt-Stój” rozmieszczone co kilka kroków przypominają, że kiedyś ogrodzenie z drutu kolczastego było pod napięciem.
Po obu stronach drogi znajdują się rzędy murowanych baraków, a w nich makabryczne fotografie, fotokopie i oryginały dokumentów, ekspozycje szokujące ilością przedmiotów zabranych więźniom. Były to między innymi stosy okularów, protez, ubrań (także dziecięcych), walizek, butów, rzeczy osobistych: szczoteczek do zębów, pędzli do golenia. Niczyjej uwadze nie mogły ujść także stosy włosów obciętych zamordowanym w komorach gazowych oraz wykonane z nich włosianki.
Spośród ekspozycji narodowych najciekawsza była węgierska - najsugestywniej przybliżała odczucia transportowanych do obozu ludzi.Lepsze wyobrażenie o skali ludobójstwa daje obóz w Brzezince. W miejscach spalonych baraków stoją dziś jedynie kominy, a obrysy miejsc, które zajmowały poszczególne baraki uwidaczniają ich wielkość i liczbę.Pomiędzy ruinami krematoriów znajduje się Międzynarodowy Pomnik ku Czci Ofiar byłego obozu zagłady. Szczególne, symboliczne znaczenie ma wkomponowane w pomnik zakończenie torów, po których wjeżdżały wagony z kolejnymi transportami więźniów- było to miejsce w którym kończyły się tory i ludzkie życie.
Wycieczki takie jak ta pozwalają na poznanie przeszłości, nawet tej tak niechlubnej dla ludzkości. Każdy powinien zobaczyć to muzeum bowiem: „Kto nie zna historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie”, a do tego nie możemy dopuścić.


Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.