Aktualności

Mou aressi i Hellada

09.04.2009
Niedziela 29.03.2009 Po długich miesiącach wyczekiwania, wielu tygodniach przygotowań i kilku dniach pakowania nareszcie wyruszyliśmy do Grecji.   Około godziny 6.30 wraz z Panią Elżbietą Filipowską i Panem Jerzym Pączkiem przybyliśmy na warszawskie Okęcie, by stamtąd polecieć samolotem do Aten.

Niedziela 29.03.2009

Po długich miesiącach wyczekiwania, wielu tygodniach przygotowań i kilku dniach pakowania nareszcie wyruszyliśmy do Grecji.   Około godziny 6.30 wraz z Panią Elżbietą Filipowską i Panem Jerzym Pączkiem przybyliśmy na warszawskie Okęcie, by stamtąd polecieć samolotem do Aten.



Było to niesamowite przeżycie, gdyż większość z nas pierwszy raz podróżowała takim środkiem lokomocji. Na miejscu przywitała nas wspaniała pogoda. Po przylocie do stolicy Grecji udaliśmy się na całodzienne zwiedzanie tego pięknego miasta. Byliśmy oczywiście na Akropolu, by z bliska przyjrzeć się wspaniałemu budynkowi Partenonu. Ponadto udaliśmy się na Plac Syntagma, nad którym króluje budynek, będący siedzibą greckiego Parlamentu. Przed budynkiem parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym na warcie stoją ewzoni - greccy gwardziści w tradycyjnych strojach. Warto było zobaczyć ceremonię zmiany warty w ich wykonaniu. Nie da się nie podziwiać precyzji, z jaką wykonują poszczególne elementy trudnego ceremoniału. Odwiedziliśmy również Ogrody Narodowe - pięknie utrzymany park w centrum ruchliwego miasta. Można tu zobaczyć wiele egzotycznych dla nas roślin i fantastycznych kwiatów. Po całych Atenach podróżowaliśmy oczywiście superszybkim metrem. W ateńskim metro można się poczuć jak w muzeum. Tu wprost oddycha się historią. Świetnym pomysłem są gabloty ekspozycyjne, w których zobaczyć można część wspaniałych eksponatów, odnalezionych podczas budowy metra.

Poniedziałek 30.03.2009

Po sześciogodzinnej podróży pociągiem w ekstremalnych warunkach nareszcie dotarliśmy do celu – Trikali. Po zakwaterowaniu się w Hotelu Divani (dosłownie: wygodne łoże) udaliśmy się na krótki wypoczynek. Po południu nadszedł czas na spotkanie z Grekami. Okazali się oni bardzo fajnymi, otwartymi i rozrywkowymi młodymi ludźmi. Szybko znaleźliśmy z nimi wspólny język (angielski oczywiście). Po lunchu zjedzonym wspólnie z ich rodzinami udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Trikala to urocze, małe miasto z licznymi kafejkami i restauracjami. Pierwszy dzień pobytu w mieście upłynął więc na wspólnym poznawaniu się.

Wtorek 31.03.2009

Gdy już zaaklimatyzowaliśmy się, nadszedł czas na realizacje naszego projektu. Pierwszym etapem było spotkanie z prawosławnym popem, który wyjaśnił nam podstawowe różnice między religią prawosławną a katolicką. Zadaliśmy mu także kilka pytań, na które uzyskaliśmy bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Potem pojechaliśmy do szkoły naszych greckich kolegów: Athena School. Na miejscu, jeden z nauczycieli oprowadził nas po budynku, pokazując między innymi bibliotekę, laboratorium chemiczne, salę komputerową. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas trzy boiska usytuowane przy szkole.

Środa 01.04.2009

W dniu dzisiejszym całą naszą paczką pojechaliśmy do Tesalonik. Po drodze widzieliśmy górę Olimp, którą zamieszkują greccy bogowie. Zwiedziliśmy także muzeum poświęcone Aleksandrowi Wielkiemu w miejscowości Πέλλα, miejscu urodzenia Aleksandra. Można tam obejrzeć m.in. mozaiki, broń, biżuterię oraz inne przedmioty znalezione w czasie 20-letnich prac archeologicznych. Muzeum to zrobiło na nas ogromne wrażenie. Po prawie trzech godzinach jazdy autobusem, w czasie której uczyliśmy Greków polskich piosenek, dotarliśmy do Tesalonik. Tam zwiedziliśmy Kościół św. Demetriusza. Jest to jeden z ważniejszych kościołów miasta, a sam święty jest jego patronem. Udaliśmy się również do znajdującej się tam krypty, prawdopodobnie częściowo przekształconej z rzymskich łaźni. Tutaj w zespole podziemnych katakumb, znajduje się cela, w której więziono męczennika, a także pozostałości po fontannie. Mogliśmy też z bliska podziwiać najsłynniejszą budowlę miasta – Białą Wieże. Potem nasi koledzy zabrali nas na tradycyjnego greckiego gyrosa.

Czwartek 02.04.2009

Tego dnia pojechaliśmy do Meteor – potężnego centrum klasztornego wschodniego kościoła. Znajduje się ono w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalijskiej w okolicy miasta Kalampaka .Zwiedziliśmy tam jeden z klasztorów, a także podziwialiśmy przepiękne widoki. Obraz budynków wzniesionych na bardzo wysokich skałach na zawsze pozostanie nam w pamięci.

Piątek 03.04.2009

Piątek był dniem, w którym przedstawialiśmy nasze prezentacje na tematy związane z realizowanym projektem. Pojawiła się więc praca o świętym Pawle – naszym wspólnym patronie, o kościołach w Polsce, o najważniejszych katolickich świętach a także o Wielkanocy. Na koniec zaprezentowaliśmy Grekom krótki filmik prezentujący nasza wspaniała szkołę. Film ten zrobił na nich ogromne wrażenie. Potem nastąpiła krótka chwila dla prasy, w czasie której udzielaliśmy wywiadów i pozowaliśmy do zdjęć. Wieczorem zaś udaliśmy się do modnego klubu BROTHERS, gdzie bardzo miło spędziliśmy nasz ostatni już wieczór z Grekami. Uczyliśmy ich wielu polskich słówek, które na pewno przydadzą im się, gdy przyjadą do Polski.

Sobota 04.04.2009

Większość dnia upłynęła nam na pakowaniu się i żegnaniu z naszymi nowymi przyjaciółmi z Grecji. Przez ten tydzień bardzo zżyliśmy się z nimi i z żalem przyszło nam się rozstawać. Z niecierpliwością więc czekamy na ich przyjazd do Polski. Z Trikali wyruszyliśmy o 18.00 i pociągiem dojechaliśmy do Aten. Tam po raz ostatni spojrzeliśmy na górujący nad miastem Akropol po czym pojechaliśmy na lotnisko. Po ponad dwunastogodzinnym oczekiwaniu wsiedliśmy do samolotu i odlecieliśmy z powrotem do Polski.

Niedziela 05.04.2009

W końcu po całotygodniowej nieobecności wróciliśmy do ojczyzny. Po wylądowaniu na Okęciu i odebraniu bagaży pojechaliśmy na Dworzec Centralny. Tam zwiedziliśmy znajdujące się w pobliżu Złote Tarasy. Następnie po kilkugodzinnej podróży pociągiem dojechaliśmy do Bochni.
Podsumowując, nasza wyprawa była naprawdę fascynująca i pełna przygód. Nigdy nie zapomnimy wspaniałych krajobrazów Grecji i jej zabytków. Dzięki naszej wycieczce mogliśmy poznać nowych ludzi, ich zwyczaje i kulturę. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, które mamy nadzieję kontynuować.



Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.