Chcąc poszerzyć swoją wiedzę matematyczną, a także w celu poznania studentów z pasją, 71 uczniów naszej szkoły z klas z rozszerzoną matematyką: 1a, 1b, 1g, 1h, 2a, 2b, 2g oraz panie profesor P. Romaniszyn-Majcher i Anna Maria Kukla, dnia 31 maja przybyli na AGH do sali 105, aby uczestniczyć w XIII Międzyuczelnianej Naukowej Sesji Studenckiej, która w tym dniu została przygotowana specjalnie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Jesteśmy dumni i zaszczyceni obecnością na sesji naukowej AGH, gdyż zaproszenie zostało skierowane tylko do czterech liceów. Wśród nich znalazło się nasze I LO w Bochni im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz trzy najlepsze licea krakowskie: I LO im. B. Nowodworskiego, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, V LO im. A. Witkowskiego. Stało sie to możliwe dzięki zaangażowaniu w działalność SKM AGH naszego absolwenta A. Madeja, obecnie studenta I roku matematyki stosowanej na AGH.
Dzięki temu wyjazdowi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z uczelnią, panującą na niej naukową atmosferą, a także nawiązać nowe kontakty, co być może będzie pomocne przy wyborze kierunku studiów.
Tematy referatów przygotowanych specjalnie dla licealistów to:
· 10.00-10.45 „Hipoteza 1-2", Wojtek Pietrucha, I rok II st., AGH
· 10.55-11.25 „Dlaczego nie mam bliźniaków, nie jestem milionerem i co powinienem zrobić będąc w więzieniu - tajemnice rachunku prawdopodobieństwa", Anna Serwatka, I rok III st., UJ
Dodatkowo do godziny 11.55 przewidziany był czas dla uczniów na rozmowy z obecnymi studentami UJ, AGH, PK, UP.
Za tak duże zainteresowanie tematyką sesji otrzymaliśmy podziękowanie od G. Miki skarbnika SKM .
Pierwszy z referatów dotyczył Hipotezy 1-2 skupiającej się na kolorowaniu grafów,
natomiast drugi rachunku prawdopodobieństwa, który podsunął nam odpowiedzi na pytania: dlaczego nie mam bliźniaków, nie jestem milionerem i co powinienem zrobić będąc w więzieniu?
Pomimo, że oba referaty wygłoszone przez studentów miały trudne dla nas elementy do zrozumienia, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem licealistów i z pewnością rozwinęły sposób postrzegania zagadnień matematycznych.
Mamy nadzieję, że tego typu inicjatyw będzie więcej co pozwoli maturzystom w przyszłości lepiej zaklimatyzować się w nowym środowisku studenckim.
Wygłoszone referaty stały się dla nas uczestników doskonałą okazją do zobaczenia, poczucia i "pooddychania" matematyką uniwersytecką.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.