Aktualności

Matematycy na Uniwersytecie Jagiellońskim

25.05.2009
Czwartek stał się dla uczniów obu mat - fiz - chemów dniem wybitnie matematycznym Tego dnia mieli oni okazję poczuć się jak prawdziwi studenci i wziąć udział w wykładzie na tej najstarszej krakowskiej uczelni.
Czwartek stał się dla uczniów obu mat - fiz - chemów dniem wybitnie matematycznym Tego dnia mieli oni okazję poczuć się jak prawdziwi studenci i wziąć udział w wykładzie na tej najstarszej krakowskiej uczelni.


Poranna zbiórka i nieco więcej niż godzina spędzona w autobusie wystarczyły, aby oczom uczniów ukazały się nowoczesne zabudowania Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Po przyjeździe wszyscy ochoczo rozpoczęli zapoznawanie się z topografią budynku Instytutu Matematyki i Informatyki. Po krótkich, samodzielnych spacerach po labiryncie pracowni i sal wykładowych przyszedł czas na „oficjalne” zwiedzanie miejsca, w którym być może przyjdzie niektórym kiedyś studiować. Uczniowie zobaczyli wydziałową bibliotekę, miejsca, w których studenci mogą się uczyć i spędzać wolne chwile, a także imponujace zaplecze informatyczne wydziału.

Kolejnym punktem programu był wykład dr Dominika Kwietniaka zatytułowany „Google z matematycznego punktu widzenia”. Podczas godzinnej prelekcji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się tego, jakie są tak naprawdę mechanizmy dzięki którym po wpisaniu do wyszukiwarki słów kluczowych otrzymują mniej lub bardziej trafny i odpowiadający ich oczekiwaniom wynik. Nie zabrakło przy tym odniesień do historycznych problemów matematycznych i postaci sławnych matematyków.

Ostatnią rzeczą, jaka czekała na bocheńskich adeptów królowej nauk był quiz matematyczno-historyczny. Reprezentanci obu klas odpowiadali na pytania związane zarówno z matematyką, jak również musieli wykazać się wiedzą na tematy dotyczące historii nauki.

Wyjazd do Krakowa z pewnością nie był czasem zmarnowanym, a wręcz przeciwnie – stanowił doskonałą okazję do dowiedzenia się czegoś nowego w nieco inny, niż zazwyczaj sposób.






Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.