1 grudnia klasa 2f wraz z p. Elżbietą Michałowską oraz p. Anną Kukułą udała się do Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach projektu PINaP. Celem wycieczki było odbycie warsztatów dotyczących petrologii, prowadzonych przez p. Małgorzatę Pietrzak.
Na miejscu zostałyśmy powitane przez profesorów UJ, po czym udałyśmy się na pierwsze zajęcia. Układanie historycznych map Krakowa z samego rana pozwoliło na rozbudzenie naszych jeszcze ospałych głów. Po interpretacji dzieł okazało się, że Wisła zmieniała swój bieg, a Kraków prawie w całości położony jest na skałach wapiennych.
Kolejną atrakcją był udział w obserwacji Krakowa z dachu Instytutu. Jakże oczywisty jest fakt, iż nikt nie narzekał na wietrzną i mroźną pogodę. Dzięki naszej orientacji w terenie oraz znajomości mapy udało się nam znaleźć pożądane obiekty.
Następnie udałyśmy się do laboratorium geologicznego, wcześniej zaopatrzone w fartuchy i ochronne okulary. Poznałyśmy tam w jaki sposób przez wiele milionów lat powstawały góry znajdujące się na terenach przez nas zamieszkiwanych. Naszym zadaniem było stworzenie prowizorycznego układu pasm górskich z klocków oraz różnokolorowych kawałków materiału.
Pracownia komputerowa przybliżyła nam sposoby odkrywania kosmosu. Wraz z Google Earth pospacerowałyśmy po całym świecie, ale też cofnęłyśmy się do przeszłości, poznając układ polityczny z konkretnego okresu czasu.
Pełne entuzjazmu i dalszej chęci do pracy odbyłyśmy podróż długimi korytarzami do studenckiej stołówki. Tam czekały na nas nieziemskie potrawy. Z pełnymi brzuchami, uśmiechem na twarzy rozpoczęłyśmy ostatni etap zadań.
W laboratoriach, jak na klasę humanistyczną przystało, sprawdziłyśmy ziarnistość ziemi, a także jej kwasowość. Niezbędna przy tym była pewna, laboratoryjna ręka. Miałyśmy również okazję sprawdzić kształt skał pochodzących z różnych środowisk. Największą atrakcją było oglądanie włosa oraz przekroju korzenia z drzewa znajdującego się na terenie Łazów pod mikroskopem.
Pełne doświadczeń oraz chęci dalszego poznawania świata przyrody wyruszyłyśmy w drogę powrotną do Bochni. Mamy nadzieję, iż zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości.
Kaśka & Kaśka 2F
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.