- 1914-1920: Kilkudziesięciu absolwentów i uczniów gimnazjum walczyło pod rozkazami Józefa Piłsudskiego w Legionach Polskich, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Budynek szkolny został zajęty przez władze wojskowe, nauka prowadzona była w innych budynkach na terenie miasta, nastąpił spadek liczby uczniów.
Wybitni absolwenci gimnazjum z przełomu XIX i XX w:
Franciszek Bujak, Roman Grodecki, Ludwik Piotrowicz, Jan Ptaśnik, Kazimierz Kaczmarczyk, Karol Piotrowicz, Józef Seruga - nauki historyczne.
Jan Olbrych - specjalista medycyny sądowej.
Władysław Kiernik - działacz ruchu ludowego, w latach 20-tych minister rolnictwa.
Karol Frycz, Marcin Samlicki, Władysław Skoczylas, Bogusław Serwin, Antoni Waśkowski - artyści plastycy.
- 1920: dyrektorem szkoły był Franciszek Słuszkiewicz.
- 1924: Bocheńskie gimnazjum liczyło 739 uczniów, co stanowiło najwyższy poziom w okresie międzywojennym, w dalszym ciągu przeważała młodzież pochodzenia wiejskiego, zwiększył się odsetek uczniów wywodzących się z środowiska urzędniczego i rzemieślniczego. Szkole nadano imię Króla Kazimierza Wielkiego.
- 1927: Uroczyście odsłonięto w westibulu Gimnazjum tablicę upamiętniającą bohaterską postawę 57 uczniów i 5 profesorów poległych w latach 1914-20.
- 1933: 8-klasowe gimnazjum typu humanistycznego w Bochni ulega stopniowemu przekształceniu na 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum, do szkoły zostaje wprowadzona koedukacja. Dyrektorem szkoły był Emil Język.
- 1938: Zarządzeniem ministerialnym Państwowe Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni zostało przekształcone w państwową szkołe średnią ogólnokształcącą, składającą się z 4-letniego gimnazjum i 2-letniego liceum zróżnicowanego na profile: humanistyczny, matematyczno-fizyczny. Szkoła funkcjonuje teraz pod nazwą Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Dyrektorem szkoły był Piotr Galas. Wybitnymi profesorami okresu międzywojennego byli: Stanisław Fischer, Henryk Trzpis, Stanisław Serwin, Józef Wnęk, Edmund Płomieński.
Na terenie szkoły działały : samorząd uczniowski (od 1933r. pod nazwą Gminy Szkolnej), drużyna harcerska, Liga Obrony Powietrznej i Przeciw Gazowej, Liga Morska i Kolonialna, PCK, Szkolne Kasy Oszczędności, Koło Sportowe, chór i orkiestra szkolna.
Na podstawie publikacji "Bochnia Dzieje Miasta i Regionu" - suplement: "170 lat Gimnazjum w Bochni", 1988 (redakcja naukowa Zygmunt Ruta) - opracował mgr Jan Witek