Z 1 LO w Świat

Nasz absolwent pracownikiem CERN-u

02.05.2016
Nasz absolwent pracownikiem CERN-u 1

Pan Łukasz Łacny pracownik naukowy PK prowadzący badania w CERN-ie na spotkaniu z młodzieżą klas: 1b, 2a, 2b, 3a i 3b naszej szkoły.

„Fizyka, jak się okazuje, zna odpowiedzi na wszystko niczym zrzędliwy krewny.”
                                                                                                                     ~ Woody Allen

 



Czy rzeczywiście fizyka zna odpowiedzi na wszystko? Na to pytanie próbował nam odpowiedzieć podczas spotkania w dniu 28.04.2016 roku Łukasz Łacny – absolwent I LO w Bochni, aktualnie kończący doktorat na Politechnice Krakowskiej na kierunku Automatyka i Robotyka i jak podkreśla bardzo szczęśliwy z tego czym się zajmuje -  pan Łukasz jest bowiem pracownikiem centrum badania cząstek jądrowych CERN w Genewie,  jako inżynier i specjalista prowadzi pomiary drgań mechanicznych w detektorze ALICE.

Wszystkim nam, to miejsce kojarzy się z największym narzędziem pracy tej instytucji, mianowicie akceleratorem cząstek,  określanym jako  Wielki Zderzacz Hadronów.  Jest to też miejsce, z którym dziś kontaktuje się ok. 500 różnych ośrodków, aby dokonywać w nim największe projekty naukowe. Zasadniczym celem CERN-u jest to, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tym co nas otacza. Jak obserwujemy w mediach, badania te już dawno osiągnęły skalę „Nano” i próbują osiągnąć jeszcze mniejszą.  Jak mówi pan Łukasz, próbują znaleźć to co ukryte. Można powiedzieć, że już im się udało…

Bozon Higgsa, potocznie nazywany boską cząstką to jeden z największych dotychczasowych projektów CERNu. Już 4 lipca 2012 roku zostały oficjalnie ogłoszone pierwsze przesłanki dotyczące odkrycia tej cząstki. Bozon Higgsa jest również uważany za pomost pomiędzy wymiarami. Według naukowców, pole, jakie wytwarza ta cząstka, przenika przez wszystkie wymiary. Jeśli udałoby się ją zbadać, być może odnaleźlibyśmy klucz do podróży między światami równoległymi. Poza tym potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa oznaczałoby zdobycie dodatkowych informacji o tym, jak powstał nasz wszechświat.

Warto też podkreślić, że mimo, iż CERN jest ogromnym miejscem ( obwód LHC wynosi ok. 27 km!), w którym dokonywane są prawdziwe CUDA naukowe, to jest też bardzo przyjazny człowiekowi, na co bardzo mocno zwraca uwagę pan Łukasz. Zarówno jakość badań, jak i bezpieczeństwo pracowników utrzymują się na najwyższym poziomie, co sprawia, że praca w tym miejscu jest niezwykle przyjemna (należy tu zaznaczyć, że nie dopuszcza się do  pracy w  silnie napromieniowanych miejscach, w polu magnetycznym,  w bardzo niskich temperaturach  osiągających 1,9 Kelwina). Prawdziwą „wisienką na torcie” jest zróżnicowanie kulturowe, pracownicy bowiem pochodzą z różnych zakątków świata, co też przyczynia się do miłej atmosfery w CERN-ie. Jest to bardzo ważne, ponieważ praca przy najważniejszych projektach naukowych na świecie (!) jest bardzo stresująca, dlatego tak bardzo CERN dba o jak najlepsze warunki pracy swoich pracowników.

Mamy też dobrą wiadomość dla młodych fizyków, którzy swoją przyszłość wiążą z tą dziedziną nauki. Obecnie studia inżynieryjne umożliwiają młodym naukowcom wyjazd do CERN-u na staż i badania, można też samemu wysłać aplikację do tego miejsca. Wszystkie projekty dokonywane w tym miejscu są otwarte, możemy je śledzić na bieżąco, korzystając ze strony internetowej CERN-u.

Myślę, że dla wielu z nas pan Łukasz jest ogromną inspiracją i dowodem na to, że każdy z nas może osiągnąć swoje marzenia, nawet jeśli dziś wydają się nam niemożliwe. Dziękujemy mu za to wspaniałe spotkanie i życzymy jak najwięcej sukcesów związanych z pracą w tym wyjątkowym miejscu.

                                   

Natalia Nowosińska

 

Our former student working at CERN
On April 28th our students from class 1b, 2a, 2b, 3a and 3b got the chance to meet with Łukasz Łacny, who is a former student of our school and who works at CERN (the European Organization for Nuclear Research) in Geneva. He talked about physics and its role in science. He also explained how it is to work at CERN and what his job with ALICE detector includes. Students got some information about the Large Hadron Collider and the search for the Higgs boson. Mister Łukasz Łacny emphasised that CERN is a great place to work, with safety and working conditions at the highest level. He also encouraged young physicists to pursue their dreams of working in that multicultural organization. It was a great pleasure for students to take part in this meeting.

 

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.