Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

Arrow
Arrow
Slider

Dnia 12 kwietnia 2013 roku nasza szkoła gościła Profesora UJ z Katedry Filologii Klasycznej Kazimierza Korusa, który wygłosił wykład "Demokracja ateńska w semantyce greckiej". Wykład ten został zorganizowany w ramach projektu Comenius, w którym badana jest etymologia łacińska i grecka terminów naukowych w języku angielskim.

W naszej szkole w ramach projektu Comenius można zobaczyć wystawę ilustrującą bezcenne dziedzictwo antycznej Europy - prawo rzymskie (Ius Romanorum).
Takie sentencje jak: Dura lex, sed lex (Twarde prawo, lecz prawo; The law is harsh, but it is the law), Audiatur et altera pars! (Niech zostanie wysłuchana i druga strona; Let us hear the opposite side) czy Ignorantia iuris neminem excusat (Nieznajomość prawa nikogo nie usprawiedliwia; Ignorance of the law excuses no one) stały się zasadami stosowanymi na całym świecie, nie tylko w Europie.

Dnia 14 listopada grupa uczniów biorących udział w projekcie Comenius uczestniczyła w wykładzie o. Zygfryda Kota w Centrum Medialnym WAM. Ojciec jezuita wykład swój poświęcił ikonie, jej symbolice i ikonograficznym technikom malarskim. Na przykładzie ikony Andrieja Rublowa "Trójca Święta" objaśnil nam symbolikę gestów, także znaczenie spojrzeń trzech postaci. Znaczna część wykładu dotyczyła przede wszystkim technik malarskich związanych z ikoną (deska przeznaczona na obraz wykonywana jest najczęściej z drzewa lipowego, złoto, stanowiące tło postaci, bite było w przeszłości i nadal jest na skórze osła, włosie najdroższego pędzla wykonywane jest z ogona kuny leśnej, a bardzo drogi pigment purpury uzyskiwano z wydzieliny ślimaka purpurowca żyjącego w Morzu Śródziemnym).

Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30