Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

Arrow
Arrow
Slider

 

W środę 15.10.2014r. gościliśmy w naszej szkole podróżniczkę - absolwentkę naszego liceum - panią Dominikę Kozłowską. W spotkaniu uczestniczyły klasy 2g i 3g. Pani Dominika należy do "Grupy Wschodu," której celem jest poznawanie miejsc nieskażonych komercją, gdzie ludzie są naprawdę szczęśliwi... Jedynym środkiem transportu podróżników, a zarazem domem, jest samochód terenowy.

 

W tym roku wybrali się w dwumiesięczną podróż do Azji Centralnej. Trasa prowadziła przez Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan oraz Kirgistan. Pani Dominika korzystając z prezentacji multimedialnej w interesujący i barwny sposób przedstawiła nam tamtejszą rzeczywistość. Podziwialiśmy zdjęcia oraz filmy prezentujące najpiękniejsze miasta tej części świata. Poznaliśmy krajobraz Kanionu Szaryńskiego, wyschniętego w znacznej części Jeziora Aralskiego i Astany - stolicy Kazachstanu stanowiącej mieszankę nowoczesnych stylów architektonicznych.

Mieliśmy okazję dowiedzieć się również o zagrozeniach dalekich podróży, wiążących się z miejscowymi konfliktami politycznymi, odmiennym prawem czy też chorobą wysokościową.

Mieszkańcy Uzbekistanu zaskoczyli podróżników gościnnością i otwartością, dzięki której poznali ich życie i kulturę od wewnątrz. Odwzorowaniem omawianych realiów były przywiezione przez naszego gościa pamiątki: rogi owcy Marco Polo, miniatura jurty - sezonowego mieszkania wypasających bydło w Kirgistanie oraz pantofle kirgijskie, będące lokalnym wyrobem.

Spotkanie dostarczyło nam wiele cennych wiadomości o pozbawionych dóbr cywilizacyjnych terenach Azji Centralnej. Każdy z nas na chwilę oderwał się od zdominowanej przez pośpiech europejskiej rzeczywistości. Opisana wyprawa stanowi potwierdzenie, iż podróże wnoszą wiele do naszego życia dlatego warto podróżować bo to najlepsze źródło wiedzy.

Wszystkich zainteresowanych i ciekawych swiata zapraszamy na stronę internetową oraz na facebooka naszego goscia .Warto je odwiedzić chociażby po to by rozkoszować się pięknymi krajobrazami z wypraw w różne regiony świata .

www.grupawschodu.xn.pl

www.facebook.com/grupawschodu

 

Dziękując za spotkanie mamy nadzieję ,że nie było one ostatnie i po kolejnych wyprawach Pani Dominika znów zechce się podzielić swoimi wrażeniami z naszą młodzieżą.

 

Julia Kurtyka 2g

 

Adrianna Stachura 2g


800x600

 

Meeting with Dominika Kozłowska

 

On Wednesday Oct.15 we welcomed Ms Dominika Kozłowska in our school. She is a traveller and a former student of our school. She told us very vividly about her two-month journey through Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan and Kyrgyzstan. Thanks to her well-prepared presentation we could admire unforgettable pictures of pristine landscapes and listen to fascinating stories which happened in the remote countries of the east. The meeting made us also aware of different threats waiting for travellers in today’s world.

If you are interested in the topic, don’t hesitate to visit the websites:

www.grupawschodu.xn.pl

www.facebook.com/grupawschodu

 

Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30