Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

Arrow
Arrow
Slider

Jeszcze nie rozpoczął się na dobre rok jubileuszu 200-lecia naszej szkoły a już witamy pierwszych gości. Przez najbliższy tydzień będziemy gościć dwudziestu uczniów i trzech nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w greckiej Trikali. Nasze szkoły będą realizować wspólny projekt "Wszyscy jesteśmy migrantami". Z polskiej strony w projekcie uczestniczą uczniowie klas: 2b,2c,2e w ramach Szkolnego Klubu Europejskiego. Opiekunami projektu są profesorowie Anna Golec i Jerzy Pączek. Zapraszamy do lektury relacji z poszczególnych dni. Grecy już wyjechali z Trikali, teraz lot z Aten....

Dzień zaczęliśmy dość późno, śniadanie było dopiero o godzinie 10. A to wszytko dlatego, że nasi greccy przyjaciele musieli zregenerować swoje siły po wczorajszej podróży z Warszawy, którą zakończyli w Rozdzielu o ... 3 nad ranem.  Pierwsze godziny naszej wspólnej przygody poświęciliśmy na integrację. Nauczyliśmy się współpracy i dowiedliśmy że "niemożliwe staje możliwe". Okazało się, że grecki i polski alfabet maja całkiem sporo wspólnego, mogliśmy więc skonstruować krzyżówki z naszych imion. Oglądaliśmy prezentacje dotyczące historii i konsekwencji migracji w Polsce i Grecji, przygotowane  przez polskie i greckie grupy. Dzień bez ćwiczeń dniem straconym... a więc nie mogliśmy odpuścić sobie wspólnego spaceru na szczyt Kamionnej. Po powrocie czekała na nas kolacja w stylu greckim przygotowana przez naszych gości -to było pastisio. Na koniec dnia przedstawiliśmy długą historię naszej szkoły i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy  o Trikali i szkole Athina.

 

W czwartek 8 września, odwiedziliśmy mury naszej szkoły, i zaprosiliśmy naszych gości na wspólne lekcje. Do wyboru mieli, WOS w klasie 2E, fizykę w 2B a także religie z 2C. Najwięcej znalazło się entuzjastów fizyki. Wcześniej oprowadzaliśmy ich także po zakątkach naszej szkoły. Mieliśmy także wizytę w Starostwie Powiatowym, gdzie w sali obrad przywitał nas wicestarosta Powiatu Bocheńskiego, Józef Mroczek. Wręczył on upominki dla naszych gości, a wszystko upamiętniliśmy na fotografii. O godzinie 11:15 wyjechaliśmy z Bochni, z powrotem do Rozdziela. Akurat tego samego dnia odbywał się rajd integracyjny dla klas pierwszych naszej szkoły. Obejrzeliśmy ich prezentacje, a niespodzianką było to, że zaprezentowali się także Grecy, którzy pokazali swój narodowy taniec. Po krótkiej przerwie i obiedzie, swoje prace zaprezentowały cztery grupy, dwie greckie i dwie polskie. Pierwsze dwie prezentacje odnosiły się do stosunku mieszkańców danego kraju do imigrantów. Okazało się że polskie społeczeństwo obawia się uchodźców z Bliskiego Wschodu, ale z większą chęcią przyjmą imigrantów o podobnej kulturze np. z Ukrainy. Społeczeństwo jest zdecydowanie bardziej otwarte na inne kultury, chociaż również pojawiają się głosy sprzeciwu.

Kolejne prezentacje natomiast odnosiły się do struktury migracji. Grupa grecka pokazała wywiad, który został przeprowadzony z jednym z uchodźców z Syrii, który uciekł z Aleppo. Ukazała także historie trzech osób, które zamieszkały w Grecji. Pytane były miedzy innymi o to czy doświadczyły rasizmu, oraz jak czują się teraz. Pochodzili oni kolejno z Hiszpanii, Kazachstanu i Wielkiej Brytanii. Polska grupa natomiast zaprezentowała straszną historię niemieckich obozów koncentracyjnych, oraz historię opowiadającą o Żydach w przedwojennej Polsce.

O godzinie 18:15 podczas kolacji, nasi koledzy z Grecji obdarowali nas upominkami z ich rodzinnego miasta- Trikali. Na godzinę dwudziestą zaplanowana została niespodzianka dla naszych gości. Przedstawiliśmy im naszą kulturę ludową oraz ich tradycyjne stroje i taniec. Mogli zobaczyć także krakowskiego lajkonika, oraz usłyszeć legendę z nim związaną. Tym razem zaprezentowały się nasze koleżanki i kolega z zespołu "Siedlcanie"

Ola i Kinga

 

The Greeks are coming
The coming week is going to be very exciting as a group of 20 students from Greece will stay together with a group of 20 Polish students in the Sara hotel, where they will be working on the Erasmus+ project on migration. The students involved in the project come from classes 2b, 2c and 2e, and the supervisors are deputy head Jerzy Pączek and the teacher of English Anna Golec. On Tuesday the three of our students decided to welcome the Greeks from Athina School in Trikala at the Warsaw-Modlin airport.  At 3 a.m. we finally arrived at the hotel with our guests.
Wednesday started with a late breakfast at 10 a.m. and was followed by a few games which were to integrate the participants. There was also time to present the results of our work on the project as we listened to and watched each group's presentations. To clear our minds we went on a short hike to the top of Kamionna mountain and in the evening we got the chance to try pastitsio, a Greek dish which was prepared for us by our guests. After supper we watched presentations about our school in Bochnia and the school in Trikala. On Thursday the Greek students visited our school and attended a few classes; the most popular subject turned out to be Physics. We also went to the regional government to talk with Mr Józef Mroczek, the deputy head. Thursday was also the day of the integration tour for the first-graders from our school so at noon we met with them in front of the Sara hotel where the presentations of the classes took place. The Greek group also participated in the show and performed a Greek dance. All afternoon was devoted to the project and we watched and discussed four more presentations about the attitude towards migrants and its consequences. After supper there was a surprise which turned out to be „Siedlcanie”, a folk group who presented traditional Polish dances and costumes.  Early morning on Friday the participants of the project went to Auschwitz to visit the former Nazi camp, and in the afternoon to Kraków to see the Wawel castle and to do some shopping. On Saturday we watched „Schindler's List” and as a follow-up to the film we went to Kraków to visit the real Schindler's Factory as well as Kazimierz district and the city centre. The Greeks also got the chance to try traditional Polish cuisine like „żurek” soup or „pierogi”. On Sunday we had a very interesting meeting with Mr Rafał Rogala, who is the head of the Office for Foreigners. He told us about his duties and answered all the questions about migration and recent situation of the immigrants from Syria in Europe. After lunch we went to Bochnia to visit the salt mine and then to play the location-based game during which the Greek students could get to know the town better. On Monday morning we had to say goodbye as the Greeks were leaving for Warsaw and then to their motherland. The project was a great experience for all of us and the only thing we regret is that it finished so quickly.
 

Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30