Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

previous arrow
next arrow
Slider

Galicyjskie drogi do niepodległości Ukrainy i Polski. Relacja z wymiany.

Dzień pierwszy. Właśnie powitaliśmy na bocheńskim dworcu 10 koleżanek i 5 kolegów z Liceum Lingwistycznego we Lwowie. Przez najbliższe pięć dni wspólnie będziemy przyglądać się wpływowi czasów galicyjskich na odzyskanie niepodległości przez Polskę i Ukrainę. Będzie to pierwsza część projektu, drugą zrealizujemy we Lwowie po wakacjach. Projekt uzyskał finansowanie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Drugi dzień projektu wraz z grupą ukraińską rozpoczęliśmy obfitym śniadaniem, które miało zapewnić nam energię na następne kilka bardzo pracowitych godzin. Po posiłku każdy przedstawił się grupie w kilku zdaniach, a następnie zagraliśmy w kilka gier, które miały na celu integrację grupy, np. przedstawiliśmy krótkie historyjki wg naszych interpretacji. Następnie, szczęśliwi i trochę zmęczeni, zjedliśmy obiad. Zdążyliśmy jeszcze odwiedzić bocheński oddział Archiwum Narodowego w Bochni by dotknąć dokumentów dotyczących historii Bochni i Galicji. Kolejnych kilka godzin spędziliśmy w Bochni, gdzie gra miejska pomogła nam się bardziej zintegrować i poznać historię miasta. Nie brakło czasu na wspólne lody. Po powrocie do naszych domków zjedliśmy kolacje. Następnie przy wspólnej muzyce i śmiechu spędziliśmy wieczór.

Trzeci dzień projektu obejmował zwiedzanie Krakowa.Po przybyciu do Krakowa o godzinie 9 z Dworca Głównego rozeszło się 5 polsko-ukraińskich grup w poszukiwaniu ważnych dla Autonomii Galicyjskiej miejsc. Zadania pozwoliły wykazać się zarówno stronie polskiej jak i ukraińskiej, nawiązując do historii Krakowa i Lwowa. Gdy już uporaliśmy się z grą miejską, zgromadziliśmy się w Camera Cafe na obiedzie. Drugą część zwiedzania zaczęliśmy od domu Jana Matejki gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez pana dyrektora Pączka, stąd przeszliśmy do Collegium Maius. W kolejnych miejscach w roli przewodników wystąpili uczestnicy z polskiej grupy. Odwiedziliśmy także kampus Akademii Górniczo-Hutniczej i Krakowskie Błonia. Polscy uczniowie mieli wtedy okazję podzielić się z całą grupą z wiedzą, jaką zdobyli o Uniwersytecie Jagiellońskim, AGH i klubach sportowych - Wiśle i Cracovii. Czekając na pociąg powrotny mogliśmy zrobić zakupy w Galerii Krakowskiej. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy na późną kolację.

Czwarty dzień projektu. Poranek był dla niektórych nie lada wyzwaniem. Pobudka punkt 6, a w Krakowie stawiliśmy się już o 9.20! Nasz plan zakładał bardzo, bardzo dużo chodzenia! Zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Mehoffera, następnie ze wspaniałą panią Przewodnik mówiącą biegle po angielsku ruszyliśmy do kościoła św. Franciszka. Kolejnym punktem w naszym grafiku było zwiedzanie katedry na Wawelu oraz Krypty Wieszczów Narodowych, wspięliśmy się również na wieżę z dzwonem Zygmunta. Przed wejściem na Zamek Królewski mieliśmy chwilę dla siebie oraz obiad w "Camera Cafe". Po smacznym posiłku, pomimo upału i zmęczenia,  wysłuchaliśmy historii o siedzibie królów polski w języku angielskim. Ostatni punkt programu to krótkie zakupy w galerii Kazimierz, skąd przeszliśmy na dworzec Zabłocie, aby wrócić do hotelu. Dobranoc.

Dzień piąty projektu zaczęliśmy od śniadania o godz. 7.00. Następnie pojechaliśmy do Starostwa Powiatowego, gdzie przedstawiono naszej grupie podstawowe informacje na temat parlamentu galicyjskiego oraz historii łączącej radnych Bochni z Lwowem. Po spotkaniu z panią sekretarz powiatu - Anną Wojakiewicz -  odwiedziliśmy naszą szkołę. Grupa ukraińska rozmawiała z polskimi uczniami i zawierała nowe znajomości. O godzinie 10 przyszedł czas na prezentacje multimedialne, które obejrzało także kulka klas naszego liceum. Dzięki prezentacjom przedstawionym przez obie strony poznaliśmy ważne osoby z gimnazjum ukraińskiego, innowacje ukraińskie i przypomnieliśmy o uczniach walczących o niepodległość Polski. Po obiedzie odwiedziliśmy Bocheńską Kopalnię Soli i dzięki świetnym przewodnikom, poznaliśmy jej historię oraz spędziliśmy wolny czas na grze w koszykówkę i piłkę nożną (rozegraliśmy chyba pierwszy w historii mecz Bochnia-Lwów). Dzień zwieńczyliśmy odwiedzinami w polskich domach, zaprosiliśmy naszych gości z Ukrainy na kolację. Projekt powoli dobiega końca, jutro pożegnamy naszych rówieśników, by ponownie zobaczyć się z nimi we wrześniu.

I nadszedł dzień zakończenia projektu. Dzień, jak zwykle rozpoczynający się od kawy i "małego co nieco". Podsumowanie projektu okazało i się bardzo różnorodne i zajęło nam kilka godzin. Na początek każdy mógł wskazać na żółtym tle plusy a na niebieskim minusy naszych wspólnych pięciu dni. Wszyscy z zainteresowaniem przeczytali uwagi innych. Krótko skomentowali je organizatorzy projektu. Dalej nastąpiło wręczanie nagród dla zwycięzców w konkursach rozegranych w trakcie projektu. Okazało się, że to nie ostatni konkurs bo zostały nam jeszcze do rozegrania konkursy aplikacji Qizziz. Kolejnym zadaniem było rozmieszczenie własnych ocen na tarczy strzelniczej i ćwiczenie, które wywołało najwięcej emocji - napisz na puch plecach. Napisz, jak mnie postrzegasz. Gdy wszyscy skończyli można było już przeczytać opinię o sobie. I ma koniec prezent od organizatorów - dla każdego uczestnika niespodzianka. Jajko niespodzianka jako zaproszenie do drugiej części projektu, tym razem we Lwowie we wrześniu. Jeszcze dyplomy potwierdzające udział, podpis pod listą obecności, wspólne zdjęcie i rodzice pospiesznie przewożą nas na dworzec. Dwa razy zmieniamy peron. Pożegnania i do ...zobaczenia we Lwowie.

 

Polish-Ukrainian exchange

Galician roads to the independence of Ukraine and Poland. Report from the school exchange programme.

The first day. We have just welcomed 15 friends from the Linguistic High School in Lvov at the Bochnia railway station . Over the next five days, we will be investigating the influence of Galician times on Poland and Ukraine regaining independence. This will be the first part of the project, the second will be carried out in Lvov after the holidays. The project received funding from the Polish-Ukrainian Youth Exchange Council.

The second day started with integration workshops. Later, we visited the Bochnia branch of the National Archives to have a look at the documents concerning the history of Bochnia and Galicia. Finally, we took part in an urban game, during which our Ukrainian friends could get to know our town and integrate with Polish students.

On the the third day of the project, we paid a visit to Krakow. Divided into five Polish-Ukrainian groups, we traced places important to the Galicia Autonomy and the history of Kraków and Lvov. Then we took part in a sightseeing tour of Kraków. Polish students were the guides. We visited the house of Jan Matejko, The Jagiellonian University Museum Collegium Maius, the campus of AGH University of Science and Technology and Krakow’s Błonia park. While waiting for the return train, we could do the shopping at Galeria Krakowska.

The fourth day of the project. We went to Kraków again. This time we visited the Mehoffer Museum, St. Francis church , the Wawel Cathedral and the Vault of the National Bards, the Sigismund Tower.

On the fifth project day, we paid a visit to the office of the Bochnia County, where we were presented with some information about the Galician parliament and the history connecting the councilors of Bochnia and Lvov. Later, at our school, the project participants gave presentations on Ukrainian ad Polish eminent people, former students of both schools. In the afternoon, the group visited the Salt Mine and in the evening there was time for sport – the Polish and Ukrainian students played football and volleyball.

On the last day of the project, there was time for evaluation of our project activities. Next, there were prizes for the winners of the competitions in which the Ukrainian and Polish students participated. The last contest was in the Qizziz application. Everyone had good fun. Finally, each project participant received a special diploma, we took a few photos and after saying goodbye to each other, the Ukrainian group departed from the Bochnia railway station. See you in September!

 

Czerwiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5