Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

Arrow
Arrow
Slider

We czwartek, 22 listopada, reprezentacja czteroosobowa I Liceum rywalizowała

z innymi uczniami szkół ponadpodstawowych naszego powiatu w ramach konkursu historycznego, organizowanego przez Zespół Szkół nr. 1 w Bochni. Uczniowie mieli za zadanie przeprowadzić symulację realiów powojennej Galicji. W dwuosobowych drużynach, jako zwolennicy c.k. Austro-Węgier bądź przedstawiciele polskich ruchów patriotyczno-narodowych rywalizowali o poparcie w sejmie wśród ludności zamieszkujących sto lat temu nasze tereny. Zwyciężyły te drużyny(frakcje) które w ciągu ośmiu tur zdobyły więcej posłów w sejmie. Sposoby zdobycia poparcie nie zawsze były nieskazitelnie moralne. Często wymagały znacznego sprytu i politycznych działań, mających osłabić opozycję. Na 16 uczestników wyłoniono sześciu zwycięzców, aż trzech z nich to uczniowie naszego liceum, za co zostali nagrodzeni niezwykle ciekawą, inną grą planszową, osadzoną w realiach Lwowa lat 1919-1920. Zwycięzcy z naszej szkoły to: Jakub Romański, Bartłomiej Słowik, i Bartłomiej Zieliński. Zadowolenie było tym większe, że wszyscy reprezentanci są uczniami klasy 2 e, co utwierdza nas w miłym przekonaniu, że klasy humanistyczne zdominowały wszelakie konkursy historyczne.

 

The board game about Independence


On Thursday, November 22, a four - person team of our school took part in a history competition organized by the School Complex no. 1 in Bochnia. The students were supposed to simulate the reality of post-war Galicia. In two-person teams, as supporters of Austro-Hungary Empire or representatives of Polish patriotic and national movements, they competed for support in the Parliament among the people living in our area a hundred years ago. The winners were the teams (fractions) that gained more seats in the Parliament in eight rounds. The ways of gaining support were not always impeccably moral. The contest participants had to be really cunning and display political skills to weaken the opposition. Three of our students were among the winners of the competition – Jakub Romański, Bartłomiej Słowik, and Bartłomiej Zieliński (2e).They were awarded a very interesting board game set in the reality of Lwów in 1919-1920.


Luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3