Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

previous arrow
next arrow
Slider

Sympozjum pt. „Duchowe życie szkoły” z w ramach obchodów Jubileuszu 200 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się 27 października 2017 roku w dawnej Bursie. O godzinie 11.15 pani dyrektor Jolanta Kruk przywitała zebranych w auli św. Mikołaja. Po odśpiewaniu hymnu, młodzież klas pierwszych złożyła ślubowanie. Myśli o kapłaństwie zaczerpnięte ze słynnej książki „Dar i Tajemnica” Jana Pawła II, przedstawił katecheta ks. Tomasz Cwenar.
W klimacie utworów Chopina uczeń Miłosz Łach zadeklamował wiersz o kapłaństwie poety ks. Jana Twardowskiego. Postać katechety i inicjatora budowy kościółka szkolnego przedstawił w swoim wystąpieniu uczeń Kamil de Lorme, a Bartłomiej Zieliński nakreślił obraz drugiego wybitnego katechety, czyli ks. Antoniego Czaplińskiego, na tle przygotowanej wcześniej prezentacji multimedialnej. Pani mgr Zofia Sitko absolwentka naszej szkoły, a obecnie pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie zaprezentowała wykład pt. „Duchowe życie szkoły” zamykając w swoim przedłożeniu rzeczywistość tych dwóch wieków, opisaną w źródłach i ukazaną w starych fotografiach. Występy prelegentów przeplatały się z piosenkami w wykonaniu zespołu muzycznego, złożonego z uczniów klas pierwszych, pod kierunkiem uczennicy Kingi Goryczki. Zaproszeni goście, będąc absolwentami naszej Alma Mater, mieli okazję wspomnieć zasłużonych katechetów a szczególnie ks. Czaplińskiego, którego portret pozostanie w jednej z sal naszej szkoły. Modlitwę za zmarłych poprowadził proboszcz ks. Prałat Ryszard Podstołowicz. Na zakończenie mogliśmy zobaczyć film jubileuszowy o naszej szkole oraz poznać jego twórców. W przygotowaniu auli, nagłośnienia i pomocy multimedialnych pomagali nauczyciele wraz z uczniami, którym wyrażamy gorące podziękowanie. Nad przygotowaniem i przebiegiem tej uroczystości czuwał ks. prefekt Paweł Broński. Szanownym Gościom, wszystkim Uczniom, Profesorom i Pracownikom oraz całej społeczności szkolnej życzymy wszelkiego dobra, aby każdego dnia zostawiali jak najpiękniejsze ślady w historii naszej szkoły.
Ks. Paweł Broński

Spiritual Life of Our School
On October 27th we continued celebrating the 200th anniversary of our school. This time the event concentrated on the spiritual life of our secondary school. It started with the headmistress's speech and then the first-graders took their oath. The second part of the event presented the famous priests who had the biggest impact on our school. Mrs Zofia Sitko from the National Museum presented the lecture about spiritual life of the school with old photographs and source texts. The supervisor of the event was priest Paweł Broński and he would like to thank all the teachers and students who helped him organize this day.

Luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1