Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

previous arrow
next arrow
Slider

18 stycznia 2017 roku w ramach obchodów Jubileuszu 200 – lecia Liceum, mieliśmy okazję uczestniczyć w Sesji Podróżniczej zorganizowanej przez nauczycieli geografii. Na sesję przybyli zaproszeni Absolwenci naszej szkoły. Gościliśmy sześć osób, których zainteresowania i pasje związane są z podróżowaniem i poznawaniem świata.
Jako pierwsza wystąpiła Pani Izabela Karasińska, która liceum ukończyła w roku 1983. Jest lekarzem stomatologiem, mieszka i pracuje w Bielsku – Białej. Jej marzeniem było odwiedzić Afrykę. Zainteresowanie podróżami zaczęło się w drugiej klasie liceum, kiedy uświadomiła sobie, że będąc lekarzem chciałaby wyjechać na misje właśnie do Afryki. Odwiedziła między innymi Kongo, Kamerun, także Kanadę i Kazachstan. Wydała kilka książek, w których zawarte są jej wspomnienia z podróży, jak i kilka tomików wierszy, w których zawarła wszystkie emocje, towarzyszące jej podczas wypraw oraz życia codziennego.
Następnie Pan Szymon Kukla – absolwent z 1999 roku – przedstawił bardzo oryginalny sposób na podróżowanie. Łączy podróżowanie z rekonstrukcjami historycznymi, co daje mu nie tylko możliwość zwiedzenia różnych miejsc na świecie, ale i poznania dawnej kultury, zwyczajów. Dowiedzieliśmy się jak zaplanować taką podróż, gdzie się wybrać, kogo wziąć do towarzystwa, gdzie szukać strojów i rekwizytów. Pan Szymon odwiedził w ten sposób między innymi kilka miast niemieckich, węgierskich, włoskich i holenderskich. Wziął udział w obchodach 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Z pewnością osoby zainteresowane historią i podróżami w czasie zainspirowała prezentacja Pana Szymona.
Podczas kolejnego wykładu poznaliśmy pracę pilota wycieczek od samej kuchni. Pani Maria Kowalska, która ukończyła naszą szkołę w 2003 roku a potem kulturoznawstwo, obecnie jest właśnie pilotem wycieczek. Przedstawiła nam mnóstwo pozytywnych stron i zalet jej zawodu, ale wspomniała również o kilku minusach. Wspomniała o cechach i zdolnościach, jakie przydają się w jej pracy. Jest to między innymi znajomość języków, umiejętność pracy w grupie, chęć poznawania świata i bycie otwartym na niego. Zaprezentowała też zdjęcia z wielu zakątków świata, które zwiedziła wraz ze swoimi turystami.
Kolejną prezentację przygotował Pan Krzysztof Borowiec, absolwent z 2005 roku. Jest fizjoterapeutą i pomaga ludziom mającym problemy z narządem ruchu. Oprócz tego uprawia couchsurfing. Jak się okazało, tylko kilka osób na sali wiedziało czym jest ten rodzaj podróżowania. Couchsurfing to, prostymi słowami, korzystanie z czyjejś gościnności i goszczenie ludzi u siebie, czyli nieustanne obcowanie z innymi osobami. Pan Krzysztof korzysta z takiej możliwości już od kilku lat, dzięki czemu nie tylko zwiedził wiele miejsc na świecie, poznał różne kultury, ale również zyskał wielu przyjaciół z różnych krajów i wie, że większość tych przyjaźni to nie są relacje krótkotrwałe.
Z Panią Dominiką Kozłowską (rocznik maturalny 2007) przenieśliśmy się w świat ogromnych przestrzeni, stepów, pustyń – do Mongolii. Podróżuje wraz z mężem OFFroadowo po Wschodzie. Terenówką przemierzyli między innymi Zakaukazie, Azję Centralną a ostatnio Mongolię i Syberię. Zobaczyliśmy, jak wyglądały przygotowania na trzymiesięczną wyprawę samochodem, który przez ten czas był dla podróżników domem. Mongolia to kraj słabo zaludniony – żyje w niej tyle osób, ile w naszym województwie małopolskim. Łączna długość dróg asfaltowych w tym kraju to około 1500 km. Opowiedziała nam również o pustyni Gobi, którą przemierzała ponad tydzień. Następnie było jej dane objechać dookoła Jezioro Bajkał, aby potem udać się na Syberię.
Sesję zamknęła najmłodsza absolwentka naszej szkoły Pani Paulina Kozub-Chwastek, która szkołę ukończyła w 2010 roku. Pierwszą miłością Pani Pauliny były góry. Zdobywała Alpy, Kaukaz, Tien-Szan. Jeszcze będąc w liceum udała się na miesięczną wyprawę w Himalaje. Odbywa też podróże do krajów azjatyckich, a po ukończeniu filologii indyjskiej i poznaniu języka hindi zaczęła wyjeżdżać do Indii. Nam przedstawiła podróż do Bangladeszu – kraju przyjaźni. Oprócz wspaniałych i gościnnych mieszkańców, których tam spotkała, dotarła do największych obszarów lasów mangrowych na świecie, czyli Sundarbanów, w których żyją tygrysy ludojady. Na szczęście żadnego nie spotkała.
Podczas sesji nasi Goście zaprezentowali nam różne sposoby podróżowania i zabrali nas w różne zakątki świata. Udowodnili, że jeżeli tylko chcemy, to możemy spełniać nasze marzenia i rozwijać zainteresowania związane z podróżami.
Agnieszka Foryś, Kamila Szkolik 2g

Luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1