Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

previous arrow
next arrow
Slider

Czy wiesz, że nazwa miesiąca styczeń we wszystkich językach zachodnioeuropejskich pochodzi od rzymskiego boga Janusa, patrona początku, drzwi i bram? Czy wiesz, że photography w j. angielskim to słowo pochodzące z j. greckiego, a coffee z języka arabskiego? Czy wiesz, że die Schule w j. niemieckim wywodzi się z łacińskiego słowa schola?
W ramach obchodów Jubileuszu 200 – lecia I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego dnia 22 lutego 2017 roku odbył się w naszej szkole Festiwal Języków Obcych zorganizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu bocheńskiego i uczniów naszego liceum. Celem tego przedsięwzięcia była promocja nauki języków: łacińskiego, angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Festiwal rozpoczął się od prezentacji pokazującej łacińską etymologię nazw miesięcy i dni tygodnia we wszystkich językach zachodnioeuropejskich. Mogliśmy także poznać zapożyczenia z różnych języków w j. angielskim, niemieckim, francuskim czy polskim i rozwiązując kolejne zadania konkursowe nauczyliśmy się nowych słów.
Największe emocje wśród nas wywołał quiz interaktywny składający się z 30 pytań, który rozwiązywaliśmy korzystając ze swoich smartfonów. A oto przykład pytań:
Co to jest Stonehenge?
a) drużyna piłkarska z Manchesteru
b) kamienny krąg w Salisbury
c) romańska katedra w Canterbury
d) danie kuchni angielskiej
Jaka rzeka przepływa przez Paryż?
a) Loara
b) Tamiza
c) Sekwana
d) Babiça
Zaznaczyć pragniemy, iż nie ma błędu w pisowni Babica (to jej francuska wersja).
Salę gimnastyczną I Liceum Ogólnokształcącego wypełniła w tym dniu także muzyka. Uczniowie naszej szkoły (także Alessia z Neapolu i Martina z Sycylii) wykonali największe przeboje piosenki francuskiej, angielskiej, włoskiej i niemieckiej, a swoje poczucie humoru mogliśmy sprawdzić oglądając skecze w j. angielskim.
Festiwal zwieńczył koncert prowadzony przez Sarę Rynowską, absolwentkę naszej szkoły, która nauczyła nas śpiewać piosenki takie jak „Panie Janie” i .... „Szła dzieweczka do laseczka” we wszystkich językach zachodnioeuropejskich, oczywiście także w j. łacińskim, jak przystało na szkołę obchodzącą wielki jubileusz 200 – lecia swego istnienia.

Foreign Language Festival
On Wednesday, 22nd February, our school became the venue of the Foreign Language Festival. It was part of the celebrations of the 200th anniversary of our school. The audience consisted of students from middle schools as well as those from our school. The aim of this event was to promote foreign languages which are taught in our school. It all started with the presentations showing the connections between Latin and other modern European languages. The biggest attraction was the interactive quiz consisting of 30 questions, which needed to be answered on smartphones. The audience also got the chance to listen to beautiful songs sung in English, German, French and Italian. They were also taught how to sing two songs in different language versions.

Luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1