200 LAT TRADYCJI

Arrow
Arrow
Slider

Kolejne nasze spotkanie z pracownikami Uniwersytetu Pedagogicznego poświęcone było poznawaniu i utrwalaniu historii rodzinnych.  Mogliśmy zobaczyc jakie praktyczne formy to przyjmuje i jak robi to Lokalna Grupa Działania "Blisko Krakowa". Praktyczna strona naszych warsztatów polegała na analizie prowadzonych przez uczniów szkół w Skawinie wywiadów ze swoimi dziadkami. Na tej podstawie próbowalismy opracować własne zasady przeprowadzania wywiadów i pozyskiwania wiadomosci o przeszłości naszej okolicy i naszych rodzin. Możemy je jeszcze wykorzystać, jako pasjonaci historii dostrzegamy, że świadkowie historii odchodzą.

11 marca spotkaliśmy się po raz kolejny w pracownikiem Wydziału Historii Uniwersytetu Pedagogicznego. W nasze szkole zajęcia  poprowadził dr Tomasz Wyżga. W zajęciach uczestniczyły drugie klasy humanistyczne. Na początek skupiliśmy się na poziomach interpretacji historii. Szczególnym zainteresowanie naszego wykładowcy cieszy się życie pojedynczych ludzi w przeszłośći. Zetknęliśmy się z metodami badania przeszłości bliskich nam okolic i mieszkańców Małopolski. Poruszane tematy były bardzo różnorodne od poszukiwań genealogicznych naszych przodków po zmieniające się zwyczaje pogrzebowe w Młopolsce. Do tego spora porcja źródeł do interpretacji łącznie ze zdjęciami starych dokumentów, które próbowalismy odczytać (co okazało się niezbyt łatwe).

Takie przesłanie przedstawił profesor Marek Wilczyński na kolejnym spotkaniu w cyklu naszej Akademii Młodego Historyka. Dwugodzinne, poprowadzone świetnie spotkanie pokazało nam wyzwania ale i możliwości jakie stwarza studiowanie kierunków humanistycznych. Nie zabrakło jak zwykle ciekawostek i oryginalnych nawiązań. Pan Profesor przekonywał nas do studiowania kierunków, które przyniosą satysfakcję i takiego zaplanowania kariery, by praca przynosiła jeszcze przyzwoite dochody. Zobaczyliśmy, że jest to możliwe, czasami trudne ale  .... po cóż łacina: Per aspera ad astra.

 

Styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4