0 1 2 3 4 5 6 7

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

 

Nowe Miato na Morawach to miejscowość położona na granicy historycznych ziem Czech i Moraw w sercu Wysoczyzny. Tam właśnie znajduje się zaprzyjaźnione Gimnazjum którego patronem jest rzeźbiarz Vincenc Makovsky. Szkoła ta posiada ponad 120- letnią tradycję oraz ponad 5000 absolwentów, w śród których możemy znaleźć wybitnych naukowców, artystów i sportowców.Szkoła ma profile ogólnokształcące a także sportowe. Obecnie kształci się w niej około 350 uczniów.

 

Uczniowie czeskiego gimnazjum rywalizują z uczniami naszej szkoły w Lidze Zadaniowej z matematyki oraz języka angielskiego.  Finał rozgrywek odbywa się w jednej ze szkół i przysparza wiele emocji nie tylko uczniom ale także ich opiekunom, gdyż każda z drużyn po całorocznej internetowej rywalizacji chce zdobyć upragniony puchar – główną nagrodę w konkursie.

 

 

Gimnazjum Lingwistyczne we Lwowie

Jest szkołą o długiej tradycji. Została założona  w roku 1906 jako szkoła żeńska przez zwierzchnika Kościoła Grekokatolickiego metropolitę Andrzeja Szeptyckiego. Po drugiej wojnie światowej została przekształcona w szkołę średnią specjalizującą się w nauczaniu języka angielskiego.

Od 2006 roku działa jako Lwowskie Gimnazjum Lingwistyczne. Język angielski odgrywa role wiodąca w szkole, w tym języku wykładane są także niektóre przedmioty. Oprócz języków angielskiego i niemieckiego szkoła oferuje uczniom szeroki wachlarz języków do wyboru: francuski, grecki, rosyjski, czeski, włoski, litewski i …polski.

 

Czytaj więcej...

Ehpedeftiria Athina w Trikali

 

 

to prywatna grecka szkoła średnia, z którą od ośmiu lat realizujemy projekty z programów Sokrates-Comenius i Młodzież w działaniu. Wielokrotnie też odwiedzały szkołę nasze wędrujące po Grecji obozy naukowe humanistów.

Trikala to pięćdziesięciotysięczne miasto położone w Tesalii, w środkowej Grecji. Położona jest w północnej części  Niziny Tesalskiej u podnóża gór Pindos, które zamieszkiwać miały mityczne centaury.

 

Czytaj więcej...

Gimnazjum im. Martina Hattalu w Trstenie

Trstena to małe słowackie miasteczko ( 8 tysięcy mieszkańców) położone na Orawie, tuż przy granicy z Polską. Powstało w XIV pod nazwą Bingenstadt i należało do "państwa feudalnego" z siedzibą na Zamku Orawskim. Niegdyś mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, hodowlą i rzemiosłem: płóciennictwem, kożusznictwem, a zwłaszcza garncarstwem. W szczytowym okresie rozwoju garncarstwa w Trstenie pracowało 30 warsztatów garncarskich. Do dzisiaj turystyczną wizytówką miasta jest charakterystyczna orawska ceramika. Obecnie miasto rozwija się dynamicznie, powstało tu sporo nowych zakładów produkujących elektronikę min. oddział Philipsa i części samochodowe na potrzeby koncernu Kia, wytwarzającego samochody w pobliskiej Żilinie. Trstena to także dobry punkt wypadowy dla turystów wyruszających w Tatry Zachodnie lub na Babią Górę, do pobliskiego przepięknego Orawskiego Podzamoku lub do gorących źródeł Orawic.

 

Czytaj więcej...

Goethe Gymnasium w Ibbenbüren

Ibbenbüren to 50 tysięczne miasto w północno – zachodnich Niemczech w regionie Nadrenia Północna Westfalia. Miasto zawdzięcza swój rozwój wydobyciu znakomitego węgla kamiennego i elektrowni węglowej. Goethe Gymnasium to szkoła partnerska naszego liceum. Współpraca z niemiecką szkołą trwa od 2007 roku, a spotkania uczniowskie współfinansowane są przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży. Program wymian jest bardzo urozmaicony; zajęcia w szkole, zwiedzanie miast Bremen, Münster, Osnabrück, wspólnie spędzanie czasu i praca nad realizacją projektów. Młodzież polska i niemiecka zrealizowała już projekty, „Co nas łączy, co nas dzieli”, „ Niemieckie ślady w Polsce”.

Czytaj więcej...

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego
Pl. ks. Czaplińskiego 1, 32-700 Bochnia
tel. (014) 611 50 62 tel./fax (014) 612 36 56
NIP 868-196-25-65, REGON 123189976
Sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Redakcja