0 1 2 3 4 5 6 7


 

Harmonogram zajęć i współpracy pomiędzy Instytutem Historii

Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie

a I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni

 

 

Całoroczny cykl comiesięcznych spotkań uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni z pracownikami Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie przewidziany został na drugi piątek każdego miesiąca. Tematyka zjazdów dotyczyć będzie szeroko pojętej historii rodziny, rozumianej w kontekście antropologicznym ze szczególnym naciskiem na kwestie prawne, mentalności, obyczajowości i obrzędowości, które badane będą na tle poszczególnych epok historycznych. Poszczególne wykłady połączone z elementami dyskusji wspomagane będą warsztatami dotyczącymi – sposobu archiwizacji i przechowywania rodzinnych (domowych) archiwów; obsługiwania sprzętu audiowizualnego (kamera, dyktafon, aparat fotograficzny); sposobu konstruowania szablonu pytań do wywiadu ze świadkami historii; dostrzegania walorów historii i dziedzictwa regionalnego, jak również konstruowania gier planszowych i terenowych. Zajęcia wieńczyć będą dwa projekty – przygotowanie gry terenowej w Bochni z wykorzystaniem historii regionalnej i archiwów rodzinnych, bądź też sporządzenie gry planszowej nawiązującej do tematyki poruszanej podczas warsztatów, czyli przede wszystkim antropologicznego ujęcia rodziny na przestani wieków. Istnieje możliwość podziału uczniów na dwie grupy, bądź wybranie jednego z proponowanych tematów.

 

 

W harmonogramie przewidziano następujące wykłady i warsztaty:

1 spotkanie – 16 października 2013 r. – warsztaty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Tematyką zajęć będą multimedia w zasobach bibliotecznych

2 spotkanie – listopad 2013 r. – wykład na temat rodziny antycznej (prof. Marek Wilczyński)

3 spotkanie – grudzień 2013 r. – warsztaty dotyczące zasad i sposobu konstruowania gier terenowych (mgr Aleksandra Rzońca)

4 spotkanie – styczeń 2014 r. – wykład na temat rodziny średniowiecznej (dr Mateusz Wyżga)

5 spotkanie – luty 2014 r. – warsztaty na temat historii regionalnej – sposoby konstruowania pytań i przygotowanie szablonu pytań do wywiadu ze świadkami historii (mgr Daniel Wrzoszczyk)

6 spotkanie – marzec 2014 r. – wykład na temat rodziny nowożytnej (dr Marcin Gadocha)

7 spotkanie – kwiecień 2014 r. – warsztaty na temat sposobu prawidłowego obsługiwania sprzętu audiowizualnego (kamera, dyktafon, aparat fotograficzny) (dr Hubert Chudzio)

8 spotkanie – maj 2014 r. – wykład na temat rodziny w XIX i XX wieku (dr Konrad Meus/ prof. Jacek Chrobaczyński)

Czerwiec 2014 r. – podsumowanie, gra terenowa bądź (i) planszowa w Bochni (dr Agnieszka Chłosta-Sikorska i dr Urszula Kicińska)

 

 

Opracowały:

Dr Urszula Kicińska

Dr Agnieszka Chłosta-Sikorska

 

Spotkanie Młodych Historyków z p. Danielem Wrzoszczykiem

Kolejne nasze spotkanie z pracownikami Uniwersytetu Pedagogicznego poświęcone było poznawaniu i utrwalaniu historii rodzinnych.  Mogliśmy zobaczyc jakie praktyczne formy to przyjmuje i jak robi to Lokalna Grupa Działania "Blisko Krakowa". Praktyczna strona naszych warsztatów polegała na analizie prowadzonych przez uczniów szkół w Skawinie wywiadów ze swoimi dziadkami. Na tej podstawie próbowalismy opracować własne zasady przeprowadzania wywiadów i pozyskiwania wiadomosci o przeszłości naszej okolicy i naszych rodzin. Możemy je jeszcze wykorzystać, jako pasjonaci historii dostrzegamy, że świadkowie historii odchodzą.

Czytaj więcej...

Warsztaty Młodych Historyków

11 marca spotkaliśmy się po raz kolejny w pracownikiem Wydziału Historii Uniwersytetu Pedagogicznego. W nasze szkole zajęcia  poprowadził dr Tomasz Wyżga. W zajęciach uczestniczyły drugie klasy humanistyczne. Na początek skupiliśmy się na poziomach interpretacji historii. Szczególnym zainteresowanie naszego wykładowcy cieszy się życie pojedynczych ludzi w przeszłośći. Zetknęliśmy się z metodami badania przeszłości bliskich nam okolic i mieszkańców Małopolski. Poruszane tematy były bardzo różnorodne od poszukiwań genealogicznych naszych przodków po zmieniające się zwyczaje pogrzebowe w Młopolsce. Do tego spora porcja źródeł do interpretacji łącznie ze zdjęciami starych dokumentów, które próbowalismy odczytać (co okazało się niezbyt łatwe).

"Humaniści nie są skazani na klęskę"

Takie przesłanie przedstawił profesor Marek Wilczyński na kolejnym spotkaniu w cyklu naszej Akademii Młodego Historyka. Dwugodzinne, poprowadzone świetnie spotkanie pokazało nam wyzwania ale i możliwości jakie stwarza studiowanie kierunków humanistycznych. Nie zabrakło jak zwykle ciekawostek i oryginalnych nawiązań. Pan Profesor przekonywał nas do studiowania kierunków, które przyniosą satysfakcję i takiego zaplanowania kariery, by praca przynosiła jeszcze przyzwoite dochody. Zobaczyliśmy, że jest to możliwe, czasami trudne ale  .... po cóż łacina: Per aspera ad astra.

 

Czytaj więcej...

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego
Pl. ks. Czaplińskiego 1, 32-700 Bochnia
tel. (014) 611 50 62 tel./fax (014) 612 36 56
NIP 868-196-25-65, REGON 123189976
Sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Redakcja