Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane na twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. 

200 LAT TRADYCJI

Arrow
Arrow
Slider

W słoneczny czwartek, 28 września 2017 roku, nauczyciele wychowania fizycznego, naszego LO, zorganizowali i przeprowadzili kolejną imprezę promującą zdrowie, aktywny tryb życia oraz turystykę rowerową. Od godziny 09:00 do 15:00 trwał Jubileuszowy Rajd Rowerowy im. Prof. Kazimierza Błotnickiego.


Profesor Kazimierz Błotnicki był w latach 1970 – 1990 nauczycielem naszej Szkoły. Uczył geografii i astronomii. Dzięki Jego zapałowi i zamiłowaniu do turystyki rowerowej, setki uczniów poznało smak i sens aktywnego spędzania wolnego czasu, właśnie w siodełku rowerowym. Prof. Błotnicki organizował wycieczki po najbliższej okolicy Bochni oraz dalsze wyprawy, np. w okolice Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza a nawet rajdy po Luelszczyźnie. Grupy pod Jego kierownictwem i opieką wyruszały , na wyprawy, dzięki którym poznawali smak przygody, sens wzajemnej pomocy i koleżeńskości a także tajemnice obsługi roweru. W tamtych czasach młodzież nie miała do dyspozycji  wspaniałych „górali” lub lśniących „szosówek” czy też bardzo dobrze wyposażonych rowerów trekkingowych. Były małe „składaki” o średnicy koła 22 cale, trochę większe od nich, również składane ‘Waganty” oraz  rowery z importu zza naszej wschodniej granicy. Myślę, że na takim sprzęcie, w dniu dzisiejszym, nikt nie wybrał by się nawet po zakupy do najbliższego marketu, nie mówiąc o wycieczce za miasto. Jednakże w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poprzedniego stulecia, rozpaleni zachętą profesora Błotnickiego licealiści, pojechali by na rowerze i na koniec świata.

                                                                                                                   

Kontynuując tradycję, nauczyciele naszego LO, przeprowadzają podobne imprezy, chcąc zachęcić młodzież do aktywnego spędzania czasu. Od kilkunastu już lat, w miesiącach wrześniu i czerwcu, organizowane są dla naszych Uczniów wycieczki rowerowe. Pod opieką wuefistów zwiedzają oni okolice Bochni, odkrywając jak wspaniale jest spędzać czas, zwiedzając dalsze i bliższe okolice naszego Miasta. Tegoroczny rajd został włączony do programu sportowego zawartego w planie obchodów 200 – lecia naszego Liceum. Zorganizowany został ku pamięci naszego wspaniałego Profesora, propagatora kolarstwa z dawnych lat. Młodzi adepci kolarstwa przejechali 45 km, po najbliższych okolicach Bochni, odwiedzając tereny Puszczy Niepołomickiej. Uczniowie odwiedzili rezerwaty przyrodnicze położone w różnych częściach lasu, między innymi „Gibiel” i „Długosz Królewski”, a także ostoję żubrów przy ośrodku naukowym PAN w Krakowie. Korzystając z pięknej pogody, odpoczywano w najpiękniejszych miejscach postojowych tej wspaniałej skarbnicy przyrody. Uczniowie poznali zasady przebywania w parkach narodowych i krajobrazowych, zasady poruszania się w grupach podczas jazdy na rowerze, zasady obsługi i naprawy rowerów, a także podstawy treningu kolarskiego. Przed wyjazdem na rajd, uczestnicy wraz z Panią Dyrektor, złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili symboliczny znicz ku pamięci Kazimierza Błotnickiego, a Pani Profesor Kruk, w kilku słowach wspomniała Go, opisując zdarzenia z czasów kiedy na wycieczki rowerowe jeździło się „Wagantem” lub „Ukrainą”. Z rajdu, wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni oraz dumni z przejechanego dystansu i zapowiedzieli swój udział w następnej tego typu imprezie, która zaplanowana jest na miesiąc czerwiec 2018 roku. A więc, do zobaczenia w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018.

 

 

Błotnicki Bike Tour
On September 28th P.E. teachers from our school organized a bike tour. Luckily, the weather was good that day. The tour lasted from 9 a.m. to 3 p.m. and in that time the participants covered the distance of 45 km and visited the Bochnia region. The tour was held in the memory of Kazimierz Błotnicki, who used to be a teacher of geography and astronomy in our school. He was also an advocate of cycling and organized such tours himself. At the end of the trip everyone was happy and proud of their cycling achievement. The next chance to take part in such an event will be in June next year.

 

 

 

Grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6